Warsztaty tematyczne dla młodzieży

Warsztaty tematyczne dla młodzieży

Warsztaty robienia zakwasu  do pieczenia chleba

Warsztaty dedykowane  starszej młodzieży i dorosłym. Grupa może liczyć  od 10 do 25 osób.

Chleb towarzyszy ludziom  od  wieków, zmieniał się jego skład i wygląd, niemniej jest jednym z najważniejszych elementów naszej  diety. W  2018 roku, duńscy archeolodzy znaleźli na terenie Jordanii podpłomyk, którego wiek szacuje się na 14 400 lat. To najstarsze pieczywo jakie udało się dotąd znaleźć.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają krótką historię chleba, dowiedzą się jakie są rodzaje mąk, , jakie dodatki są najlepsze do chleba i jak upiec pyszny chleb we własnym piekarniku. Dostaną także przepis i wszystkie składniki do przyrządzenia własnego zakwasu, który to będzie produktem finalnym zajęć. Prowadzący wyrobi na miejscu ciasto chlebowe, tak aby każdy z uczestników zobaczył  konsystencje ciasta chlebowego, aby wiedzieć do czego dążyć przy samodzielnym wyrabianiu chleba.

Produktem finalnym będzie zakwas wytworzony indywidualnie przez każdego z uczestników

Przewidywany czas zajęć : 1, 5 godziny

Warsztaty kowalskie

Warsztaty dedykowane dzieciom i dorosłym, grupa może liczyć do 10 osób.

Kowalstwo od dawna jest jednym z najważniejszych zawodów wykonywanych przez człowieka, wymagające zarówno szczególnych umiejętności jak i odpowiednio wyposażonego warsztatu pracy ponieważ  polega przede wszystkim na kształtowaniu metali na gorąco, po ogrzaniu ich do temperatury mięknięcia. W trakcie warsztatów  organizowanych  w naszej kuźni  uczestnicy będą mogli doświadczyć  kowalskiego  rzemiosła pod czujnym okiem mistrza  tego fachu. Każdy z nich wykona  przynajmniej jeden drobny przedmiot kuty tradycyjnymi metodami. W ten sposób będzie mógł  się  poczuć  jak  prawdziwy kowal.  W  trakcie warsztatów zachowane  będą  potrzebne środki ostrożności,  tak więc każdy adept kowalstwa pracuje w fartuchu, rękawicach i okularach ochronnych.

Produktem finalnym będzie artefakt wykuty indywidualnie przez każdego z uczestników

Przewidywany czas zajęć : od 45 minut do 1,5 godziny w zależności od preferencji grupy